У спомен-храму на Мачковом камену прослављена слава СВ.СТЕФАНА ВИСОКОГ – ДЕСПОТА СРПСКОГ
На Мачковом камену првог августа 2020. године (поштујући мере владе и препоруке кризног штаба, због епидемије ЦОВИД) у најужем кругу свештеника, чланова црквено-грађевинског одбора, малог броја верника и уз присуство високог госта, принца Филипа Карађорђевића, Светом Архијерејском литургијом, резањем славског колача и парастоса-помена палим за слободу Србије, прослављена је по други пут, храмовна слава СВ.СТЕФАНА ВИСОКОГ – ДЕСПОТА СРПСКОГ.
Подсећам Вас, да је овај прелепи спомен-храм у рекордно кратком времену од непуних годину (између осталог захваљујући и нашим члановима удружења потомака ратника од 1912 до 1920.године ДОБРОТВОРИМА) за непуних годину дана изграђен 2018. год. поводом обележавања 100. годишњице од завршетка Првог светског или Великог рата. Подигнут у спомен свих наших предака див јунака палих у боју на Мачковом камену али и свим другим познатим и непознатим војиштима и бојиштима како у Србији тако и ван ње, полажући животе на олтар своје отаџбине.

С Божијом помоћи надајмо се да ћемо већ наредне године поново са бројним представницима СПЦ, шабачке епархије, свештенством, монаштвом, верним народом из Азбуковице, Рађевине, Подриња, Подгорине, суседне Републике Српске и наравно нашим члановима Савеза удружења потомака ратника Србије од 1912-1920.године и свим другим бројним потомцима и патриотама прославити храмовну славу патрона и заштитника спомен храма СВ.СТЕФАНА ВИСОКОГ ДЕСПОТА СРПСКОГ.

Поред улазних врата у спомен храм, као посебно историјски вредно поистовећивање, сећање и синоним на ову битку ликови:
Лево, добровољне ратне болничарке Дунавске дивизије, легендарне уметнице, сликарке НАДЕЖДЕ ПЕТРОВИЋ, и десно,
принца ЂОРЂА (сина краља Петра) КАРАЂОРЂЕВИЋА, рањеног пушчаним зрном у боју на Мачковом камену, 19.септембра док је јуришао на коњу, предводећи 1. (први) батаљон 5. прекобројног пука.

Изглед, такође посебно и наменски израђеног полијелеја са ликовима краља Петра И ослободиоца, регента, врховног команданта војске краљевине Србије и касније краља Александра ујединитеља, као и српских војвода Путника, Мишића, Степановића, Бојовића и Штурма.

Иконостас на олтарској прегради, јединствен и оригиналан по томе што се на горњој галерији изнад ђаконских икона, налазе УМЕСТО 12. АПОСТОЛА, ИКОНЕ 12.СРПСКИХ СВЕТИТЕЉА.

Ковчег са земним остацима непознатог српског војника из боја на Мачковом камену, случајно пронађени током изградње храма, пренети и освештани сада почивају овде у унутрашњости спомен храма.

У прилогу изглед спомен поставке на зидовима (паноима) у унутрашњости спомен храма.

Пано са називима свих јединица (дивизија,пукова…) које су учествовале у боју на Мачковом камену.



Изглед паноа са именима и презименима свих погинулих у боју по азбучном реду од А до Ш.




Изглед паноа са копијама докумената (наредбе, извештаји, преписка, телеграми, војне секције, скице…) и слично.
Осам чланова удружења, у својству добротвора финансирало израду 9. икона (2. за Царске двери, 3 ђаконске и 4.српских светитеља).
Хвала им јер су осветлали образ удружења потомака, часно се одужили нашим славним прецима и уписали се у бесмртну листу добротвора који Богу позајмљују. Е па онима који су Богу позајмили, нека Господ Бог њима и њиховим потомцима узврати обиљем своје Божанске.
Прилог припремио Сретен Цветојевић – Цвеле, Оп.Орг Савеза „Браћа Рибникар“ у Љубовији